Listopad, grudzień – co nowego?

Za nami listopad i dwa tygodnie grudnia, a wraz z nimi wiele wydarzeń związanych z naszym kołem – przeprowadziliśmy kilka pokazów (m.in. w Lublinie), zorganizowano dwa ciekawe wykłady, przeprowadziliśmy szkolenie BHP dla kandydatów na członków naszego koła oraz odbyła się impreza Floandrzejkowa i Flomikołajki.

16 listopada odwiedził nas gość z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu – profesor Grzegorz Szroeder. Pan profesor wygłosił bardzo pouczający wykład pt. „Nowe zastosowania znanych związków boru”, podczas którego opowiedział nam m.in. o znaczeniu związków boru dla naszego życia oraz środowiska, czy też o azotkach boru, które posiadają struktury krystaliczne diamentu. To nie była jedyna atrakcja – prof. Szroeder przywiózł ze sobą kilka próbek związków boru, m.in. silly putty – ciastolinopodobna zabawka dla dzieci, która w zależności od dodatkowych składników pochłania magnesy lub odbija się jak piłka.

30 listopada wykład wygłosił profesor Arkadiusz Moskal z sąsiedniego wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW. Pan profesor wygłosił wykład pt. „Inżynieria Chemiczna jutra. Nanoinżynieria zagrożenie czy remedium na wszystko? . Usłyszeliśmy między innymi o tym, jak szkodliwe dla naszego organizmu są wszelkiego rodzaju pyły, jakie są ochronne nanostruktury w naszym organizmie oraz o mechaniczno-obliczeniowym symulowaniu płuc wciągających zanieczyszczenia. Przy okazji badań zespołu prof. Moskala, podczas sztucznej generacji pyłów, okazało się, że silnik samochodowy nie odpali, kiedy jest w nim więcej wody utlenionej niż benzyny.

W pierwszy czwartek grudnia nasze zebranie odwiedził sam święty Mikołaj! Przywitaliśmy go serdecznie, a on wręczył dobrym członkom i kandydatom prezenty – każdemu według jego zainteresowań. Czekać tylko na jego kolejną wizytę!