Skołowany Weekend

logo skołowany

Jednym z głównych celów działalności Flogistonu jest odczarowywanie nauki – staramy się pokazywać, że nie jest to tylko żmudne wkuwanie na pamięć setek informacji zawartych w szkolnych podręcznikach, lecz ma ona drugie – znacznie ciekawsze oblicze.

Festiwal Nauki „Skołowany Weekend” jest skierowany głównie do uczniów warszawskich i podwarszawskich szkół, zarówno podstawowych, gimnazjów, jak i średnich. Ma formę ciekawych wykładów, dostosowanych do wieku słuchacza, dotyczących różnych dziedzin nauki. Wykłady prowadzą studenci należący do kół naukowych na uczelniach warszawskich. Starają się oni przekazać młodszym kolegom swoją wiedzę z dziedziny, którą zajmują się na co dzień, ale przede wszystkim zarazić pasją do nauki.

Wykłady przeplatane są pokazami i warsztatami, dzięki czemu uczniowie mogą dosłownie zobaczyć i „dotknąć” nauki. Jest to z pewnością znacznie ciekawsze niż samo słuchanie i czytanie podręczników. Klasówek również nie ma, więc można czerpać pełną przyjemność z przyswajania wiedzy.

Do tej pory odbyło się już siedem edycji Festiwalu, w których łącznie wzięło udział ponad 4000 uczniów, którzy mogli wysłuchać wykładów studentów z ponad 150 kół z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Za najciekawsze zostały uznane wykłady: “Od flogistonu po kamień filozoficzny”, “Śmiech to zdrowie”, “Nauka chemii popłaca i się zwraca”, “Astronomia – od Wielkiego Wybuchu do supernowych”, “Holografia i holograficzna animacja”, “W krainie czarów elektrofizjologii – przygoda z kardiologią”. Wielką popularnością cieszyły się również warsztaty oraz pokazy – chemiczny i sokolniczy. Uczestnicy, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej naszego Festiwalu, zgodnie uznali, że chętnie wzięliby udział w kolejnej edycji.

plakat SW18

Kolejny – VII “Skołowany weekend” już za rok! Do zobaczenia w maju!

Leave a Reply