YoungChem 2014

W dniach 08-12 pażdziernika 2014 w Szczecinie odbyła się dwunasta edycja Międzynarodowego Kongresu Młodych Chemików YoungChem 2014, organizowanego w całości przez członków Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston”, a zarazem studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. W tym roku gościliśmy na konferencji około 70 uczestników, którzy w formie prezentacji ustnej bądź plaplakat YC2014 final + profkatu mieli szansę zaprezentować wyniki swoich badań.

Na konferencji gościliśmy także szereg znakomitych profesorów z różnych stron świata. W tym roku odwiedzili nas profesor Sijbren Otto z University of Groningen w Holandii, profesor Masahiro Yamashita z Tohoku University w Japonii, profesor Stephen Liddle z Nottingham University w Anglii, profesor Jorge Gascon z Delft University of Technology w Holandii, profesor Lee Cronin z University of Glasgow w Szkocji i profesor Joachim Thiem z University of Hamburg w Niemczech. Jako że rok 2014 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Krystalografii, zaprosiliśmy także panią profesor Marię Gdaniec, z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która jest Przewodniczącą Komitetu Krystalografii Polskiej Akademii Nauk. Co więcej, specjalny wykład wygłosił także kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla profesor Mieczysław Mąkosza, który jako sympatyk naszego koła od lat gości na Kongresie YoungChem.

Każdy z uczestników konferencji, po uroczystym rozpoczęciu i pierwszych wykładach każdy uczestnik miał szansę poszerzyć grono swoich znajomych na grillu integracyjnym,gdzie można było wymienić doświadczenie naukowe i zaznajomić się z tematyką oraz metodyką pracy nowych kolegów z niemal całego świata. Wszyscy uczestnicy mieli także zobaczyć Szczecin w trakcie zorganizowanej wycieczki oraz wziąć udział w bankiecie podsumowującym konferencję. Tegoroczną edycję konferencji uznajemy w pełni za udaną. Było nam bardzo miło słyszeć wiele słów uznania za tak dobrze zorganizowane wydarzenie – zarówno od zaproszonych prelegentów, jak i od uczestników. Potwierdzają to liczne wpisy w naszej książce pamiątkowej a także zdjęcia zamieszczone w naszej FloGalerii.