Działalność

Chemiczne Koło Naukowe “Flogiston”

 

W maju 2001 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej swoją działalność wznowiło Koło Chemiczne. Działające teraz pod nazwą „FLOGISTON” zrzesza ono młodych i ambitnych miłośników chemii, by pomagać im w rozwijaniu ich naukowej pasji. Przyjazna atmosfera, ambitne projekty i niegasnący zapał działaczy stanowią świetne miejsce do odkrywania w sobie ducha chemii. Organizacja, planowanie, kreatywność, praca w grupie to tylko niektóre z umiejętności jakie każdy z nas zdobywa. Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem dr.hab.inż. Aldony Zalewskiej, opiekuna naszego Koła.

michal

Prof. Michał Fedoryński, opiekun ChKN “Flogiston” w latach 2001-2017

Cele działalności Koła
Podstawowym celem „Flogistonu” jest rozwijanie zainteresowań członków Koła, studentów Wydziału Chemicznego oraz wszystkich miłośników tej nauki. Dzieje się to poprzez specjalne wykłady, pokazy oraz konferencje. Tym samym udostępniamy i przedstawiamy w ciekawej formie wiedzę, której nie można znaleźć w zwykłych akademickich podręcznikach. Tutaj słowo „Chemia” nabiera nowego znaczenia.

Projekty
Głównym projektem Naszego Koła Naukowego jest organizacja  konferencji naukowej  o międzynarodowym zasięgu stwarzającej doskonałą okazję  do zaprezentowania prowadzonych badań naukowych oraz uczestnictwa w wykładach światowej sławy profesorów . Członkowie oraz sympatycy “Flogistonu” chcą poszerzać swoją wiedzą oraz umiejętnie ją przekazywać, stad pomysł realizacji konferencji skierowanej do uczniów  warszawskich oraz podwarszawskich szkół. Całoroczne przygotowania dają w efekcie sposobność do realizacji wspólnych projektów badawczych, uczą odpowiedzialności, integrują ludzi oraz stwarzają możliwości staży i wymian.  Więcej informacji na temat realizowanych zadań można zaleźć w zakładkach YoungChem oraz „Skołowany weekend”.

Pokazy
Urządzamy także pokazy, które pozwalają przedstawić suchą teorię w barwnej, żywej i czasem nawet wybuchowej formie. Nasz starannie dopracowany i ciągle udoskonalany repertuar znajdzie sympatyków w niemalże każdym wieku. Tym samym zachęcamy młodzież szkolną do rozwijania w sobie tej pasji, nierzadko również ucząc szacunku i pokory wobec tej dziedziny nauki. Organizacją pokazów zajmuje się Szef Sekcji Pokazów, z którym można się skontaktować poprzez maila dostępnego w zakładce Kontakt”.

Nauka i Rozwój
Ważne miejsce w Kole zajmuje również Sekcja Naukowa, która potrafi poskromić głód wiedzy każdego młodego inżyniera (i nie tylko!). Sprawia też, że nauka staje się bardziej przyjazna i zrozumiała. Aktywna działalność polega na organizacji wykładów, spotkań a nawet stwarza perspektywę odbycia praktyk w zakładach i katedrach Politechniki Warszawskiej.

Flogiston w mediach
Chemiczne Koło Naukowe może się pochwalić licznymi pokazami medialnymi. W ciągu ostatnich kilku lat współpracowało z telewizją Polsat oraz NEXT TV, dwukrotnie brało udział w programie „Kawa czy Herbata”, „Dzień dobry TVN”, oraz udzieliło krótkich wywiadów dla TVN Warszawa, Radia Eska, Radioaktywne.  Nasz Festiwal Nauki “Skołowany Weekend” już dwukrotnie został objęty patronatem radiowej Czwórki, w związku z tym wypowiedzi członków Koła na różne tematy pojawiają się w audycji “Nawiedzeni”. Na prośbę Rektora PW działacze Koła nakręcili materiał promujący Koła wspólnie z panem Wiktorem Niedzickim, twórcą programu „Laboratorium”.

Współpraca
Jesteśmy otwarci na współpracę i nie boimy się wyzwań. Wspomniane wyżej osiągnięcia potwierdzają reprezentowany przez członków Koła profesjonalizm. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej działalności. Wszelkie informacje niezbędne do skontaktowania się z Kołem Naukowym „Flogiston” znajdują się w zakładce „Kontakt”.

Działalność w Kole jest w 100% dobrowolna. Od zainteresowanych jest wymagana chęć współpracy, pasja i aktywność. „Flogiston” jest organizacją Non-Profit, co oznacza, że jej członkowie nie mają żadnych materialnych korzyści z działalności, no może poza herbatą z cukrem;)

Jeśli chcesz dołączyć, przyjdź we wtorek o 17.15 do sali 301 znajdującej się na Wydziale Chemicznym. W razie pytań pisz śmiało – adresy e-mail znajdują się w zakładce „Kontakt”.

Serdecznie Zapraszamy!

Leave a Reply